Iz zgodovine vasi Britof

 

                                                         

Med naselji, ki se vrstijo na levem bregu Kokre od Kranja do Preddvora, leži tudi vas Britof. Njene naselitvene korenine segajo v rimsko dobo. Leta 1968 so namreč arheologi izkopali pri podružnični cerkvi sv. Tomaža več poskusnih jarkov in v njih našli en žgan in tri skeletne grobove. Ti po najdbah podatki izvirajo iz prvih stoletij po Kristusovem rojstvu. Rimsko grobišče ni omejeno le na zemljišče, ki ga obdaja cerkveno obzidje, ampak se po pripovedovanju domačinov širi tudi zunaj njega.

 

Arheologe sta k raziskovanju napotila dva rimska kamnita spomenika, od katerih je podstavek nekega nagrobnika še vzidan v cerkvenem obzidju, medtem ko so nagrobnik leta 1958 vzeli iz obzidja in ga prenesli v cerkev. Nagrobnik so bili v 2. stoletju postavili v spomin Gaju Kalviju Prisku, ki je umrl star 45 let, in materi Sekundi. Zanimivo je, da je bil leta 1507 ta nagrobnik v Ljubljani, kjer so ga dokumentirali. Kdaj in kako je prišel v Britof, se ni pojasnjeno, vsekakor pa so ga vse preteklo stoletje prištevali med pogrešane.

 

Po zatonu antičnega sveta so rodovitno Kranjsko ravnino poselili Slovani in že v obdobju prve kolonizacije je verjetno zraslo tudi selišče na tleh današnjega Britofa. Slovani so prevzeli od staroselcev ime za reko Kokro (Corcac) in Kranj (Carnium), kraje ob reki so glede na lego poimenovali Breg, Visoko, gorenje, po rečni soteski so dobile ime Predoslje, po sadnem drevju Orehovlje, po osebnih imenih vasi Hotemaže,Primskovo, težje razložljivo pa je ime naše vasi.

 

Čeprav se med ljudmi običajno razlaga z nemško besedo za pokopališče (Friedhof), je verjetnejša razlaga, da je tu nekoč stal dvorec (Hof) ali morda svobodinska kmetija (Freihufe). kraj se omenja leta 1387 kot Vreythof, leta 1445 kot Freithoff. Listina iz leta 1497 kraj Britof povezuje s Predosljami (Prerassel im Freithoff) in se pred drugo svetovno vojno so segale njive vasi Britof na desni breg Kokre. Na oni strani so v srednjem veku zgradili tudi preprosto jamsko utrdbo Šmajdov grad. V konglomeratni previsni steni nad Kokro so zazidali manjšo votlino in trdni zid še danes spominja na nekdanjo turško nevarnost.

 

Vas je v 11. in 12. stoletju spadala k zemljiškemu gospostvu mejnih grofov iz rodu Weimar-Orlamunde. Leta 1337 so si pridobili v vasi šest kmetij Zovneski (kasneje grofje Celjski), ki so na tem koncu Kranjske ustvarili smledniško gospostvo, medtem ko je ena kmetija ostala pod Preddvorskim Novim gradom. Ob kmetih so se v 16. stoletju v vaseh okoli Kranja pojavili tudi rokodelci: v Britofu so se takrat zaceli ukvarjati s platnarstvom in sitarstvom. Iz tega časa je zapisan tudi podatek, da je 16 britofskih kmetij (skupaj s tistimi iz sosednjih vasi) obdržalo pravico, da iz Vojvodinega boršta dobivajo za lastne potrebe les od tistih dreves, ki jih je podrl veter.

 

Cerkveno je vas Britof spadala v kranjsko prafaro. V njenih mejah se prvič omenja v listini iz leta 1500. vendar cerkev sv. Tomaža starejša. To dokazuje letnica 1468, ki je vklesana v napisnem traku,ki ga drži v rokah podoba na sklepniku oboka v prezbiteriju. Prezbiterij je bil poslikan leta 1512, kar sporočata letnici, izpisani v arabskih in rimskih številkah. Pozno gotske freske v cerkvi upodabljajo na severni steni sv. Jakoba in sv. Boštjana, na južni steni sta upodobljena Kristus, ogrnjen z rdečim plaščem, in cerkveni patron, sv. Tomaž. Nad tem prizorom sta naslikana muzicirajoča angela. Srednje in glavno polje na oboku, kjer je bila v starejših prezbiterijih Kristusova podoba, je v Britofski cerkvi zavzel Kristusov monogram. To je najstarejši znani primer taksne zamenjave v Sloveniji.

 

Po legi lahko Britof uvrstimo med tako imenovana dominantna naselja, saj je prvotna gručasta vas nastala na terasastem, že od daleč vidnem pomolu. Najstarejši tloris vasi, strnjene okrog cerkve, je ohranjen na frančiscejski katastrski mapi iz leta 1826. Polje, razdeljeno na grude, se je širilo jugovzhodno od vasi, na zemljišču, kjer je na frančiscejski mapi zapisano ledinsko ime "Na Wogom" , z ledino "Na sellu" pa je britofsko zemljišče segalo tudi prek Kokre.

 

V tem času je prebivalstvo v vasi precej naraslo, saj je leta 1754 v njej živelo 212 ljudi, leta 1817 le dober ducat več-226, leta 1830 pa kar 330 (159 moških in 171 žensk).Takrat je vas štela 53 hiš, kmetov je bilo 21, kajžarjev in bajtarjev 32, gostačev pa 66. Vaščani so posedovali 256 oralov njiv, 58 oralov pašnikov in 45 oralov gozdov, največ so pridelali repe, med žiti pa prosa in ječmena. Leta 1830 imeli v vasi 3 konje, 27 volov, 33 krav, 43 glav mlade goveje živine in 15 ovac.

 

V Britofu je takrat deloval tudi mlin s šestimi kamni. Ukvarjali pa so se tudi z leseno robo, s škafi in sodi. Cerkev sv Tomaža je sedanjo podobo dobila leta 1888. Leta 1906 je bila v Britofu ustanovljena tovarna lanenega olja Zabret in Huter kot prvi primer industrijske podjetnosti v kranjski okolici. To so bili temelji današnje Oljarice. V industrijskem času se je vas vedno hitreje razraščala v obmestno naselje, za katero se zdi, da sramežljivo skriva svojo zgodovino. Zakaj?